XXXII Niedziela Zwykła 08.11.2020r.

1. Dzisiaj, w drugą niedzielę listopada, solidaryzujemy się z Kościołem Prześladowanym w różnych częściach świata. My cieszymy się jeszcze wolnością religijną, ale ostatnie manifestacje strajku kobiet ujawniły wielką agresję i nienawiść do nas, katolików. Profanowanie i niszczenie świątyń może być zapowiedzią prześladowania Kościoła w Polsce, jak za komuny w PRL. Nie możemy jednak zapominać, że są na świecie kraje i narody, gdzie chrześcijaństwo jest prześladowane. Wielu wyznawców Chrystusa płaci za wiarę najwyższą cenę – oddaje swoje życie. Ofiarujmy im dar modlitwy i pomoc materialną, składając ofiary do puszek.

2.Jutro, 9 listopada świętujemy Rocznicę Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej. To święto przypomina, że jesteśmy cząstką jednego Kościoła powszechnego. Bazylika Laterańska jest katedrą biskupa Rzymu, czyli papieża, i matką wszystkich kościołów świata. Przez tysiąc lat koncentrowało się przy niej życie Kościoła i nawet kiedy wybudowano bazylikę nad grobem Świętego Piotra Apostoła na Watykanie, Bazylika Laterańska zachowała status katedry biskupa Rzymu.

1. W środę, 11 listopada będziemy świętować Święto Niepodległości. Pamiętajmy o tych, którzy przelewali swoją krew i oddawali życie w obronie Ojczyzny. Niech w tych dniach nie zabraknie nas przy mogiłach żołnierzy z lat 1918-1920 i modlitewnej o nich pamięci. Msze Święte w naszym kościele o godz. 7.30, 9.30, 12.00 i 16.00. O godz. 9.30 Msza św. za Ojczyznę. Zapraszamy poczty sztandarowe. O godz. 11.00 w naszej diecezji zabrzmią dzwony we wszystkich kościołach – symbol wdzięczności Bogu za niepodległość Polski. Nie zapomnijmy o wywieszeniu flag narodowych.
  2. W tym tygodniu wspominamy świętych:
  • we wtorek - św. Leona Wielkiego, Papieża i Doktora Kościoła
  • w środę św. - Marcina z Tours, Biskupa
  • w czwartek - św. Jozafata, Biskupa i Męczennika
  • w piątek - Pierwszych Polskich Męczenników Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna.
  1. Do końca listopada można składać ofiary na wypominki roczne.
  2. Ofiary na Seminarium Duchowne i ogrzewanie kościoła złożyli mieszkańcy Podborza, Pruszk, Załęża Eliasze, Kaszewca, Białobrzegu, ul. Mostowej, Bloków 6 i 6c. Ofiary na potrzeby naszej parafii złożyły rodziny  z ul. Gdańskiej (2 rodziny), Słonecznej, Witosa i Ponikiewki. Bóg zapłać.
  3. Zmarli nasi parafianie:

† śp. Barbara Kordowska z Różana w wieku 69 lat,

† śp. Waldemar Zygmunt Jóźwik z Załuzia w wieku 70 lat,

† śp. Stanisław Napiórkowski z Załęża Eliasze w wieku 73 lat, „Wieczny odpoczynek…”