Strona używa cookies (ciasteczek). Do czego są one potrzebne można dowiedzieć się => w tym miejscu. Korzystanie z naszego serwisu jest jednoczesnym wyrażeniem zgody na używanie cookies (ciasteczek), zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.

Aktualności parafialne

Uroczystość głównego patrona - Diecezji Łomżyńskiej - Św. Brunon Bonifacy z Kwerfurtu

12 lipca - św. Brunona z Kwerfurtu.
Uroczystość głównego patrona diecezji łomżyńskiej.

Św. Brunon choć pochodzi z rodziny niemieckiej zasłynął jako szerzący wiarę na ziemiach polskich. Kilka diecezji spiera się o to, na terenie której z nich poniósł chwalebną, męczeńską śmierć. Jakkolwiek, św. Brunon z Kwerfurtu jest głównym patronem naszej, t.j. łomżyńskiej diecezji, a więc jak by nie było, śmiało mówić możemy, że to nasz święty.

Żył on na przełomie X i XI wieku. Urodził się w Kwerfurcie w bogatej arystokratycznej rodzinie. Młodość spędził w Magdeburgu, gdzie pobierał naukę w szkole katedralnej. Zachowane zapiski dotyczące jego dzieciństwa i młodości wskazują, że był młodzieńcem o głębokiej wierze.

"Ilekroć miał rano iść do szkoły, prosił przed opuszczeniem mieszkania o wolną chwilę , podczas gdy myśmy igrali beztrosko, on oddawał się modlitwie. Pracę wyżej cenił od odpoczynku i w ten sposób zbierając jej owoce, doszedł do wieku dojrzałości "– przeczytać można w zapiskach z dokumentów historycznych.

Losy św. Brunona wiążą się z historią męczeństwa św. Wojciecha, który miał wielki wpływ na młodego mężczyznę. Wieść o śmierci biskupa popchnęła Brunona do wstąpienia do klasztoru benedyktynów św. Bonifacego i św. Aleksego na Awentynie w Rzymie. Po pewnym czasie jako misjonarz przybył na ziemie polskie, zaproszony przez samego Bolesława Chrobrego. Legenda głosi, że ok. roku 1000 znalazł się w Łomży i założył tu kościół św. Wawrzyńca. Przyjmuje się, że wraz z grupą innych misjonarzy poniósł męczeńską śmierć ok. 1009 roku.

W przedstawieniach ikonograficznych podkreśla się męczeńską śmierć św. Brunona. Przedstawiany jest on także jako niosący krzyż, lub błogosławiący kielich i hostię.